fbpx

החתול שלכם לא מרגיש טוב? 10 טיפים


החתול שלכם לא מרגיש טוב? 10 טיפים

מכיוון שבטבע, החלש לא שורד, פיתחו החתולים עם השנים, יכולת מופלאה להסתיר חולשה וכאב. חשוב שתכירו את החתול שלכם ותשימו לב לסימנים קטנים שיכולים להעיד על בעיה בריאותית או נפשית. הטיפול בבעיה ישלב שינויים סביבתיים, טיפול וטרינרי מיידי ולעיתים גם רפואה משלימה.

10 טיפים שבאמצעותם תכירו טוב יותר את החתול שלכם ואת השפה שלו. אני בעצם אתרגם לכם לעברית את השפה שלו.

נתחיל עם הטיפ הראשון :

 

1. התנהגות לא טבעית

ידע של בעלי חתולים לגבי טיפול נכון בארגז הצרכים והיכרות עם ההתנהגות הטבעית של החתול חשובים למניעה וטיפול של בעיות בריאותיות והתנהגותיות. אתם צריכים לדעת למשל ששינויים בהרגלי עשיית הצרכים כמו השתנה ברחבי הבית, הרבה פעמים מלווה בבעיה בריאותית ולא מופיעה "כדי לעשות לכם דווקא" להבדיל ממה שהרבה אנשים חושבים.

שינוי לרעה בהרגלי ההשתנה למשל עלול להעיד על מגוון בעיות, ביניהן מחלות בדרכי השתן, מחלת כליות, דלקת וסכרת.  יתכן גם סימן לארטריטיס שמקשה על החתול להיכנס לארגז, או סימן שהארגז לא נקי

חסימה בדרכי השתן היא מצב חרום, שאם לא יטופל עלול לגרור סיבוכים קשים. הסימנים יהיו ניסיון להשתין ללא הצלחה או רק כמה טיפות, בכי תוך כדי השתנה והשתנה תכופה.

 

2. שינויים באינטראקציה של החתול

חתולים הם חיה חברותית, הם מאוד נהנים מאינטראקציה עם בני המשפחה ועם חיות אחרות. שינויים יעידו לעיתים על בעיה כמו מחלה, פחד או חרדה.  הם יכולים להעיד גם על כאב שיתבטא באגרסיביות של החתול. לדוגמא, החתול עלול לשרוט אתכם אם תכאיבו לו כשתסרקו אותו כשהוא סובל מדלקת במפרקים.

 

3. שינויים ברמת הפעילות של החתול

ירידה או עליה בפעילות יכולים להיות סימן לבעיה בריאותית. ככל שחתולים מתבגרים יש חשש לארטריטיס. חוסר נוחות בגלל מחלה סיסטמית גם יכולה להתבטא בחוסר פעילות. זה חשוב להבין שחתולים לא יאטו את הקצב רק בגלל שהם מתבגרים. פעילות מוגברת יכולה להעיד על היפרתירואידיזם (אגב, בישראל הבעיה הזו אצל חתולים נדירה ביחס לעולם)

 

4. שינויים בהרגלי השינה של החתול

המפתח לזיהוי מצב לא תקין הוא היכרות עם הרגלי השינה של החתול שלכם. חתול בוגר יישן בין 16-18 שעות ביממה בדרך כלל. בחלק מהזמן הוא בעצם יהיה יחסית עירני וישמע אותך נכנס לחדר, או מוציא אוכל מהמקרר. אם החתול שלך ישן יותר מהרגיל מבחינתו, או שלא נח לו לשכב ולקום, זה יכול להיות סימן לבעיה בריאותית או נפשית.

אז כמו שהבנתם בטיפים הקודמים, ראשית בדיקה רפואית אצל וטרינר- אם התגלתה בעיה רפואית ניתן לשלב בטיפול בחלק מהבעיות רפואה משלימה (דיקור,צמחי מרפא ועוד)

אם נשללה בעיה רפואית, בואו  נעבור לבדוק ולטפל בפן ההתנהגותי.

 

5. שינויים בצריכת המזון והמים של החתול

להבדיל ממה שחושבים, רב החתולים לא גרגרנים. תהיו ערים לשינויים כמו ירידה או עליה בצריכה ולאיך שהחתול לועס את האוכל. ירידה בצריכה יכולה להעיד על  בעיות שונות החל משיניים, חניכיים ועד סרטן. עליה בצריכת המזון יכולה להיגרם מסכרת, היפרתירואידיזם ועוד.

שינויים בהרגלי השתיה יכולים להיות קשים יותר לאבחנה, בעיקר אצל חתולים שיוצאים גם החוצה או בבית עם כמה חתולים. עליה בצריכה יכולה להעיד על בעית כליות, בלוטת התריס, סכרת ועוד.

 

6. השמנה או הרזיה בלתי מוסברים

שינויים במשקל לא תמיד קשורים לשינויים בתיאבון. חתולים עם יתר פעילות של בלוטת התריס (נדיר בארץ יחסית לעולם) או סכרת יכולים לרדת במשקל למרות תיאבון בריא. אם החתול הולך לצלחת האוכל ואז חוזר אחורה, יכול להיות שיש לו בחילות או שהאוכל לא טעים לו.

השמנת יתר הפכה לבעיה נפוצה ורצינית אצל חתולים שמגדילה את הסיכוי לסכרת, בעיות פרקים ועוד.

 

7. שינויים בהרגלי הטיפוח של החתול

בדרך כלל חתולים מאוד מטפחם את עצמם, שליש מזמן הערות שלהם יבלו בטיפוח ונקיון. שימו לב אם הפרווה נקיה וללא פרעושים. קרחות או אזורים שוניים או מקושקשים יכולים להעיד על מחלה. כמו כן שימו לב אם החתול שלכם מתקשה לטפח את עצמו, חתול שמטפח את עצמו פחות מבדרך כלל או בכלל לא, מעיד על פחד, חרדה, השמנה מוגזמת ובעיות נוספות. טיפוח מוגזם גם הוא יכול להעיד על בעיות עור.

 

8. סימני סטרס אצל החתול

כן, החתול שלכם יכול להיות בסטרס למרות שיש לו חיים "קלים" בהשוואה לחתולי הרחוב. שעמום ושינויים פתאומיים בסגנון החיים גורמים לסטרס אצל החתול. חתול לחוץ יטפח את עצמו פחות ויתקשר פחות או שיישאר ער שעות מרובות ויסרוק את הסביבה, יתחבא, יירתע ויראה סימנים של דיכאון. באותה מידה הוא יכול לשנות את הרגלי האכילה שלו. אלה בדיוק הסמנים שיכולים להעיד גם על בעיה בריאותית. חשוב לשלול ראשית בעיה בריאותית ומיד אח"כ לטפל בסטרס. שינוים במשפחה כמו הכנסה של חיה נוספת צריכים להיעשות בחכמה.

 

9. החתול שלי כל הזמן מדבר

יש חתולים דברנים באופן טבעי יותר מאחרים, כמו למשל הסיאמים שנורא אוהבים לדבר.

אם אתם שמים לב שהחתול שלכם מדבר יותר מאשר בדרך כלל, יתכן שהוא מנסה להגיד לכם משהו על מצבו הבריאותי או הנפשי.

זה מאוד שכיח אצל חתולים מבוגרים ולעיתים על בסיס יתר פעילות של בלוטת התריס, או יתר לחץ דם.

אם שמתם לב לשינוי, תתחילו מביקור אצל הוטרינר, על מנת לשלול בעיה רפואית, במידה שהכל תקין מבחינה בריאותית, יש לעבור לפן ההתנהגותי ולבדוק את הסיבה, שיכולה להיות שינויים סביבתיים, החל מארגז צרכים שלא מטופל נכון, מעבר דירה, אדם נוסף שהצטרף למשפחה ועוד.

 

10. ריח רע מהפה של החתול

מחקרים מראים ש 70% מהחתולים סובלים מבעיות חניכיים כבר בגיל 3. חשוב לספק מזון איכותי לשמר את בריאות הגוף והשיניים, לבקר אצל וטרינר לבדיקה ומניעה של בעיות. אחת האינדיקציות לבעיות חניכיים היא ריח רע מהפה.

 

עד כאן 10 טיפים להיכרות טובה יותר עם החתול שלכם, זיהוי בעיות בריאות ועל ידי כך טיפול מוקדם ונכון.

רק בריאות:)

 

אורלי זכאי

יועצת התנהגות חתולים

054-2345620

 

תגיות: ,

eplace בניית אתרים