fbpx

חתול תוקפן? זה יכול להשתנות. זו עובדה!


תוקפנות חתולים

זו כותרת שכוללת טווח רחב מאוד של דפוסים וגורמים. slider3

אפשר לכתוב על הנושא ספר, יחד עם זה בחרתי לדבר באופן כללי על התחום ולהאיר את הרעיון שהבעיה הזו פתירה, להבדיל ממה שחושבים הרבה מאוד אנשים שפונים אלי ומתמודדים עם הבעיה.

 

את עבודת הגמר שלי בלימודי התנהגות בע"ח עשיתי על חתולים תוקפנים. ליתר דיוק על צ'וקה המלך. צ'וקה הצטרף אלי ולשני החתולים שלי כשהיה בן 6, תוקפן באופן קיצוני והיום הוא אחד המקסימים. רק חברים ומשפחה שמכירים אותו מתחילת הדרך יכולים להעיד על השינוי הדרסטי שהוא עבר.

כדי לפתור בעיית אגרסיביות בחתולים, צריך לפני הכל להבין מה הגורם לבעיה ולעשות מה שנקרא קלסיפיקציה. זה יהיה לא הגיוני לנסות לטפל באגרסיביות מבלי להבין מאיפה היא נובעת ומה מחמיר את הבעיה.

אפשר להבחין בין אגרסיביות כלפי החבר החדש שלך, אגרסיביות בזמן האכלה, אגרסיביות כלפי חתולים אחרים אבל אני רוצה להרחיב טיפה על אגרסיביות מסיבה לא ידועה לכאורה.

קרה לכם שהחתול שרט או נשך אתכם ואין לכם מושג קלוש למה ? אתם ממש בטוחים שלא עשיתם כלום…

פרופ' פיטר נוויל, מהמובילים בתחום התנהגות כלבים וחתולים מסביר שיש כמה מצבים רפואיים שעלולים לגרום לתוקפנות כמו למשל היפותירואיד, אפילפסיה, רגישות למזון אבל את המצבים האלה נשאיר כמובן לטיפול וטרינר, או.

 

אחרי ששללנו בעיה בריאותית אפשר לבדוק ולטפל ברמה הביהוויוריסטית וכאן חשוב להבין שיצור כל כך אינטיליגנט כמו חתול זקוק להרבה מאוד גירויים, פיסיים ונפשיים כדי לפרוק אנרגיה.

חתול שסגור כל היום בבית בלי גירויים מעניינים ומשתנים, יפרוק את האנרגיה שלו  כשתחזרו הביתה, מכיוון שהחזרה שלכם הביתה היא האירוע הכי מעניין שקרה לו במהלך היום. במילים אחרת סגרתם אותו כל היום בין 4 קירות והוא משתעמם!

גם חתולים שיוצאים החוצה לגינה עלולים עדיין לגלות התנהגות תוקפנית, מכיוון שיש מכלול של תנאים פיזים ומנטלים שצריכים להתקיים בבית על מנת שהחתול לא יפתח תוקפנות ושאתם לא תסתובבו שרוטים וחבולים ועל כך כתבתי והרחבתי ב"נוטס" האחרים והרבים שנמצאים בעמוד שלי. אתם מוזמנים לעיין.

 

יכול להיות שתנועה הכי קלה שלכם בקרבתו תגרום לו לתקוף, מכיוון שאם רמת הגירויים שלו במהלך היום ובמהלך חייו  נמוכה, פעולות קטנות שלכם מתפרשות אצלו כעניין גדול.

הטיפול בבעיית תוקפנות חתולים

הטיפול כולל ראשית הכנת סביבת מחיה מותאמת עבור חתול. לחתול  מתוקף היותו ציד, יש צרכים פיזים ומנטלים גנטיים שאם לא יסופקו לו סביר שיפתח בעית התנהגות מתוך חוסר ואולי אף תסכול.

השלב הבא הוא פעולות פשוטות אבל התהליך יכול להיות מרכב וארוך. הסוד הוא לזהות על ידי איש מקצוע את הגורם להתנהגות ולהיות עקביים ולא להתייאש.

אנחנו חייבים לספק לו הרבה יותר גירויים גם כשאנחנו לא בבית.

במצב אידאלי החתול יוכל לצאת החוצה לחצר ולהיכנס הביתה בחופשיות, אבל זה עלול להיות בעייתי מהרבה סיבות, לכן אחד הפתרונות לחתולים שחיים רק בדירה, הוא להביא חתול נוסף, היכרות נכונה ביניהם והבעיות יכולות להיפתר. יש לזכור שהתנאי להצלחה במקרה הזה, הוא ליצור סביבת מחיה ביתית מותאמת עבור שני חתולים, אחרת תיצרו בעיה כפולה ובעצם יהיו שני חתולים עם בעיות התנהגות. קראו כאן על חיבור בין שני חתולים

מי שלא יכול או לא מעוניין להביא חתול נוסף הביתה, צריך לספק לחתול שלו הרבה מאוד גירויים משתנים. תקנו משחקים מעניינים, תייצרו משחקים כמו כדור מנייר כסף, או נייר רגיל, כדור גרביים עם קטניפ, המשחקים לא חייבים לעלות הרבה כסף, והכי חשוב שחקו איתם כל יום במשך חצי שעה-שעה כדי שיפרקו אנרגיות.

זה הטיפ העיקרי, אבל כשמדובר בבעיית התנהגות ובפרט בעיית תוקפנות, תהליך העבודה מותאם לכם באופן אישי בהתחשב באופיו של החתול, סדר היום שלכם, היכולת שלכם לשנות ולהשקיע על מנת לשפר את איכות חייכם.

לסיכום תעניקו להם חיים מלאים ככל האפשר ותנסו לספק את הצרכים הבסיסים שלהם כחתולים בטבע.

 

אם יש לכם שאלות אל תהססו לפנות אלי לטלפון 054-2345620 או השאירו כאן הודעה ואחזור אליכם

אורלי זכאי

 

 

 

eplace בניית אתרים