fbpx

החתול נושך ושורט את הידיים?


החתול נושך ושורט את הידיים שלך?

אימצת גור חתולים והוא לא מפסיק לנשוך?

בואו נבין מאיפה זה מתחיל. גור חתולים שחי עם השגר, לומד מאמא שלו כל מה שהוא צריך לדעת על העולם ועל תקשורת עם אחרים, כולל משחק. זה הזמן שבו שכל גור חתולים בשגר, לומד מתי ואיך להשתמש בשיניים כדי לא לגרום לפציעה. הלימוד הזה חשוב וכל גור יכיר בהמשך את כל הכללים. בדיוק כמו שתינוק בשלב התפתחותי מסוים מכניס כל דבר לפה.

11040243_10152860672888392_753978434_n

כשחתול עוזב את השגר

כשהגור עוזב את השגר, מסיבות כאלה ואחרות, תפקידו של המאמץ או המשפחה המאמצת הוא ללמד אותו כל מה שהוא צריך לדעת כחתול על אינטראקציה עם אנשים וחיות אחרות, כולל שימוש בציפורניים ובשיניים. הבעיה היא שלנו, בני האדם יש עור עדין מאוד יחסית לבעלי חיים ואנחנו לא מכוסים בפרווה ולכן כל נשיכה עם שיניים קטנטנות וחדות כואבת לנו מאוד. ואז מתחילים להרחיק את החתול ולנסות "לחנך" אותו שלא לנשוך.

אני רוצה שתעצרו כאן רגע למחשבה מחודשת על העניין.

איך נלמד את החתול לא לנשוך את הידיים שלנו?

מומחי התנהגות בעלי חיים מסבירים שדווקא בשלב הזה כדאי מאוד לאפשר לחתול להשתמש בשיניים וללמד אותו דווקא להיות מודע לכח שלו ולאופן השימוש בפה. חתול כזה, שתלמדו אותו באופן הזה, ידע בעתיד לא להשתמש כשלא צריך או להשתמש בפה כמשחק לא מכאיב.  אם נאסור על הגור להשתמש לגמרי בפה, אנחנו לא ננצל הזדמנות חשובה, ללמד אותו להיות עדין.

איך מלמדים גור חתולים?

הכלל הראשון, אם יש לכם ילדים קטנים בבית, הוא שאתם אלה שמלמדים את החתול לשחק בעדינות,  לא חשוב כמה צעיר הגור שלכם הנשיכות האלה עלולות לכאוב אם אמצתם אותם לפני שלמד את השלב הזה בשגר.

לכן, כבר מההתחלה, תדאגו שיהיו לכם משחקים ראויים לגורים, שיוכלו גם לנשוך תוך כדי משחק. לזמן משחק אינטראקטיבי איתכם, תשתמשו במשחק חכה, כך היד שלכם מספיק רחוקה מהשיניים והציפורניים של החתול. בדרך הזו החתול יכול לנשוך את המשחק מבלי לחשוש.

כשאתם משתמשים גם במשחקים קטנים יותר כמו עכברים, כדורים, נוצות וכד' תדאגו לזרוק אותם כך שהוא יוכל לרוץ ולתפוס הרחק מכפות הרגליים שלכם – עוד אהבה גדולה של גורים – כך אתם מספקים להם אפשרות למרדף, תפיסה, נשיכה, ממש בדומה למה שהיו עושים בטבע.

אחרי שהכנו מספיק משחקים, אנחנו עוברים לשלב הלימוד עם היד שלנו. אפשר להגיש לגור את היד ולשחק איתו בעדינות רבה. סביר שהוא ישתמש בשיניים במשחק הזה וכאן תפקידכם להמשיך לשחק כל עוד הוא לא מכאיב. אם הוא מכאיב, אנחנו צריכים להגיד לו ברוגע ובעדינות, די או איי זה כואב, מפסיקים את המשחק ומחכים שירגע. אם הוא נרגע לרגע אפשר להמשיך את המשחק באופן הזה שוב. כאן אפשר להציע לו מיד תחליף בצורת משחקי נשיכה ומשחקי ציד (אפשר למצוא צעצועים כאלה בחוניות ציוד לבעלי חיים)

חשוב שתישארו רגועים גם בתגובה שלכם לכאב. בכל מקרה, אני ממליצה לעשות את התרגיל הזה רק אחרי שפרקתם לחתול המון אנרגיה, נתתם לו לרוץ, לטפס ולהתעייף מספיק אחרת הוא יהיה במצב מאוד אנרגטי ואולי לא ישים לב כלל כשתגידו שכואב לכם. יש חשש שאולי אפילו יחזיק חזק יותר כי הוא מלא אנרגיות שלא פרק במהלך יום שלם שהיה סגור בבית.

שלב הלימוד לוקח כשבועיים בהנחה שהשקעתם בתהליך ועבדתם איתו בצורה עקבית מדי יום ובאופן הנכון. בכל אופן תמיד תדאגו שיהיו לו צעצועי נשיכה וצייד וספקו אותם

ספקו גיוון ועניין

ודאי תשימו לב שחתולים, בין אם גורים ובין אם בוגרים, מאבדים עניין מהר יחסית בצעצועים הקבועים. תדאגו למגוון משחקים ותרעננו כל הזמן כך שתספקו את הסקרנות שלהם ותגוונו את היום.

 

מה עושים כשהחתול נושך את הקרסוליים?

אם החתול נשך את הקרסוליים שלכם, תפסיקו רגע ללכת, הם מחפשים תנועה. אם בטעות הגור נשך את היד שלכם, אל משכו את היד במהירות. אם הנשיכה כואבת, נסו בעדינות דווקא ללכת עם היד קדימה לכיוון החתול, סביר להניח שהוא ישחרר את הנשיכה.

10156034_501505743283468_6691249397708482673_nמה לא לעשות כשהחתול נושך ושורט?

אם החתלתול שלכם נושך, אל תכו, אל תדחפו אותו, אל תשפריצו מים ואל תצעקו עליו.

למרות שהפעולות האלה אולי יגרמו לו באותו רגע לעזוב אתכם, אבל בטווח הארוך הם ישיגו תוצאה הפוכה. החתול עלול ללמוד שהוא צריך להיזהר ולפחד מכם. הוא עלול להיכנס למצב של התגוננות שיגרום לו לנשוך חזק יותר בפעם הבאה בניסיון להגן על עצמו.

 

לסיכום, במקרה של גורים, שימוש בשיניים ובציפורניים זו התנהגות טבעית, חלק בלתי נפרד מתהליך הלמידה והגדילה שלהם. התפקיד שלכם הוא לספק את התנאים המתאימים וליהנות יחד.

אם אתם לא מסתדרים, או חוששים כי יש לכם תינוקות בבית או אנשים מבוגרים, 

התקשרו אלי ונטפל בבעיה
054-2345620

 

צריכים מידע נוסף אל התנהגות חתולים?

מעוניינים לתאם יעוץ לפתרון בעית התנהגות של החתול שלכם?

פנו אלי לטלפון 054-2345620

 

 

מתנה! לקבלת מדריך הוידאו מתנה לחצו כאן

4 דברים שהחתול מנסה להגיד לך

 

אורלי זכאי

יועצת התנהגות חתולים

ומטפלת ברפואה סינית בבע"ח

 

 

eplace בניית אתרים