fbpx

אפילפסיה אצל כלבים וחתולים וטיפול ברפואה סינית


 אפילפסיה אצל כלבים וחתולים וטיפול ברפואה סינית

מעניין לקרוא מאמר שכתב דר' אלן שון מאוסטרליה, וטרינר ומטפל ברפואה סינית בבע"ח, על התקפי אפילפסיה אצל כלבים וחתולים וגישה המשולבת עם טיפול טבעי.  אני מעלה את המאמר כיוון שאני שומעת על עוד ועוד מקרים בעיקר בכלבים וכדאי להכיר ולדעת כמה דברים על טיפול ומניעה.

אחד המצבים היותר מפחידים בעלי כלבים וחתולים הוא לראות אותם בהתקף אפילפסיה. בזמן התקף הם עלולים לאבד שליטה, ליפול, לרייר, ליילל, להניע את כל 4 acupuncture needles - orly zakayהגפיים וממש לאבד קשר עם הסביבה.  אפשר להרגיש לגמרי אבודים בסיטואציה כזו. עד לא מזמן, כאשר אובחנה אפילפסיה, האפשרות היחידה היתה טיפול לפרכוסים. לפעמים זה עדיין הפתרון היחיד לטיפול.  בכל אופן, בעשור האחרון, נמצאו שיטות טבעיות שיכולות לעזור לחלק מהמטופלים, בין אם ללא טיפול תרופתי ובין אם יחד איתו.

 

דר' רוג'ר קלמונס, פרופסור לנוירולוגיה ונוירוכרורגיה מעריך שקרוב ל 1% מאוכלוסיית הכלבים סובלים מהתקפים ברמה כזו או אחרת. בגזעים מסוימים, שנוטים גנטית לאפילפסיה זה יגיע ל 15-20%. במקרם כאלה ההתקפים אדיופטים, או במילים אחרות אנחנו לא יודעים מה הגורם להתקף. בין הגזעים שנוטים יותר לאפילפסיה נמצא את הקוקר ספנייל,קולי, רועה גרמני, גולדן רטריוור, סטר אירי, לברדור, שנאוצר מיניאטורי, פודל, סן ברנרד, האסקי סיבירי ופוקס טרייר. אחד הצעדים החשובים במניעה הוא לא לזווג כלבים עם אפילפסיה. זה לבדו יפחית את השכיחות ואת החשש של הבעלים.

בחתולים, אפילפסיה גנטית די יוצאת דופן. בדרך כלל ניתן למצוא את הגורם להתקף כמו למשל, לוקמיה, דלקת הצפק, איידס של חתולים, רעל, גידולים במח, טראומת ראש כמו תאונה וכן בעיות שונות בכבד ובכליות.

 

הסימנים שנראה בהתקף אפילפסיה

 

לפעמים כמעט שלא תיראו דבר למעט שיניים נוקשות במהירות ובחוסר שליטה עם מעט ריור. התקפים קלים אחרים יכולים להיראות כאילו הכלב מנסה לתפוס זבוב. בכל אופן, רב ההתקפים יותר דרמטים מזה ודי מלחיצים. לפעמים החבר הפרוותי שלכם ינקוש בשיניים, ייפול הצידה כמעט חסר הכרה, יתחיל ליילל ולייבב, לפעמים יאבד שליטה על הסוגרים ויטלטל את הרגליים לכל כיוון. ההתקף יכול להמשך דקה שתיים ולפעמים יותר. במצבים כאלה יש לפנות מיד לווטרינר.

 

אם זה קרה יותר מפעם אחת, יש לעשות בדיקה מקיפה. אם הכלב אובחן כאפילפטי, אתם צריכים להבין שהוא יחיה עם זה לשארית חייו ולבדוק את אפשרויות הטיפול הנוספות, לשליטה בתדירות ההתקפים ואלה יכולים להיות, תוספי מזון, דיקור סיני, צמחי מרפא וכמובן רפואה קונבנציונלית.

 

איך מטפלים?

 

תזונה

הצעד הראשון הוא לשקול תזונה יותר טבעית, לדעתי דיאטה מאוזנת בהכנה ביתית טובה יותר מכל אפשרות אחרת! אני מדגיש מאוזנת, מכיוון שתזונה ביתית לא מאוזנת יכולה להיות גרועה בדיוק כמו מזון תעשייתי לא איכותי. המטרה היא לנסות להרחיק אפשרות לרגישות לכימיקלים. ראיתי כלבים עם התקפים חוזרים שנעלמו לחלוטין, עם תזונה ביתית טבעית ומאוזנת.

 

תרופות וחומרים כימיים

הצעד הבא הוא לנסות להרחיק כמה שיותר חומרים רעילים מסביבתו של הכלב או החתול. אנחנו מאוד רוצים להרחיק מעליו פרעושים, קרציות ותולעים ולכן, שמים כימיקלים שונים על הגוף. אף אחד לא באמת יודע מה ההשפעה של הכימיקלים השונים כאשר משלבים אותם יחד על הגוף. מחקר כזה לא נעשה. (אם נעשה כזה מחקר לאחרונה, אשמח לראות) חלק מהוטרינרים הנוירולוגים טוענים, שהתכשירים הללו מגדילים את מספר ההתקפים ואף עלולים להקשות על הטיפול בהתקף.

 

חיסונים

חלק מהוטרינרים המטפלים גם ברפואה טבעית מאמינים שיותר מדי חסונים עלולים להגביר את הסיכוי לאפילפסיה. למרות שהטענה לא הוכחה מדעית, לא מעט ממליצים כבר שלא לחסן מדי שנה את בעלי החיים.

 

תוספי תזונה

אפשר להשתמש בתוספים שמפחיתים על פי מחקרים את הופעת ההתקפים כמו ויטמין C,E ועוד – תתייעצו עם הווטרינר שלכם לגבי האפשרויות והמינונים.

 

אקופונקטורה (דיקור סיני)

דרך מצוינת נוספת שהשתמשתי בה מספר פעמים בהצלחה. יש 3 גישות שונות שאני משתמש בהם בדיקור. אני בדרך כלל מתחיל בדיקור באוזן. אם זה לא עוזר לשלוט בהתקפים, אפשר לעשות דיקור פעם בשבוע למשך 4-6 שבועות ואז לרדת לפעם בחודש או חודשיים. לטיפול הזה יש תוצאות מצוינות. טיפלתי בכלבים שהיו להם התקפים למרות כל התרופות הקונבנציונליות וההתקפים פסקו לחלוטין למשך שנים עם דיקור ואפשר היה להוריד את המינון של התרופות. זו אפשרות מצוינת.

 

סטרס

הצעד הבא הוא, להפחית למינימום סטרס בחיי הכלב או החתול. זה לא יוצא דופן לשמוע מבעלים שאירוע מאוד מלחיץ קרה קצת לפני ההתקף. נסו להימנע מרעשים חזקים מדי, סיטואציות מפחידות ושינויים פתאומיים בחיים. יש מספר צמחים שיכולים להועיל ביניהם, הוולריאן המוכר, יש ליידע את הווטרינר בזמן השימוש בתוספים ובצמחים יחד עם התרופות ולוודא שאין בעיה עם השילוב בין החומרים.

 

אפשר לראות שיש לא מעט אפשרויות טיפול טבעיות, שעשויות לעזור לכלבים וחתולים שסובלים מהתקפי אפילפסיה. בואו נעשה את הטוב ביותר עבורם.

 

מניסיוני, אני לגמרי מסכימה עם דר' אלן שון וחשוב לי להדגיש, שמאמר לא יחליף יעוץ וטיפול מקצועי ע"י מטפל מוסמך ברפואה סינית וההתייעצות ושיתוף הפעולה עם הווטרינר חשובים מאוד.

למאמר המקורי  

 אז מה לעשות עכשיו?
אם לכלב שלך יש אפילפסיה, צרו איתי קשר ישירות לנייד ונתאם מועד לטיפול

נייד: 054-2345620

אורלי זכאי
רפואה סינית לבעלי חיים || 054-2345620

 

תגיות: , , , , , , , , , , , , , ,

eplace בניית אתרים