fbpx

הלשון של הכלב ומה היא אומרת לנו על הבריאות שלו


אבחנת לשון ברפואה סינית

היום אני רוצה לדבר על הלשון של הכלב . כן, מכל הנושאים בעולם, דווקא על הלשון של הכלב שלך! כי היא כלי אבחוני כל כך חשוב בעבודה שלי כמטפלת ברפואה סינית. אני רוצה לתת לכם כמה כלים פשוטים שכל מי שמגדל כלב לדעתי כדאי שיכיר. אלה יעזרו לכם לשים לב לבעיות בריאותיות ולתפקוד לקוי של אחד מהאיברים הפנימיים.

הלשון של הכלב שלך היא איבר קטן, שרירי ורב שימושי. החלק העליון שלה מלא בגבשושיות שמובילות לבלוטות הטעם. הלשון מכילה המון כלי דם, מה שמסביר את הדימום המסיבי כשנחתכים.animal acupuncture for cancer - orly zakay

השימושים של הלשון

ללשון של הכלב יש הרבה שימושים מורכבים וזו אולי אחת הסיבות שמובילים אליה 5 סטים של עצבים שמגיעים ישירות מהמח.

המטרה העיקרית של הלשון היא להכניס אוכל ומים לפה ולאפשר לכלב לחוש את הטעמים של האוכל והשתיה. הלשון של הכלב מזהה טעם מלוח, מתוק וחמוץ. קצה הלשון מאפשרת לו לטעום מים. הלשון גם משתתפת בתהליך הלעיסה והבליעה.

הלשון עוזרת לווסת את הטמפרטורה של הגוף. כשהאויר נכנס ויוצא מהגוף דרך הפה והלשון כשהכלב מזיע, הוא מקרר את הגוף (ככה הכלב מזיע בעצם). הקרור מתאפשר גם על ידי כך שהכלב מרייר.

 

בעיות נפוצות בלשון

בעיה בלשון יכולה להיות מקומית כמובן אבל יכולה להיות רק סמפטום לבעיה פנימית אחרת באחד האיברים בגוף. סימנים לבעיה יכולים להיות כשהכלב נמנע מאוכל, לועס בצורה מוזרה, מרייר באופן מוגזם, מדמם או כשיש ריח לא טוב מהפה.

דלקת בחניכיים או בחלל הפה יכולה להיות גורם אבל גם בליעה של גוף זר, חשיפה לחומרים רעילים או צמחים רעילים, התפתחות חיידקים או פטריה, מערכת חיסון חלשה או בעיה במערכת העיכול.

אם יש כיבים על הלשון יכול להיות שהם סמפטום לבעיה בכליות או סרטן (בבקשה לא להסיק מסקנות מרחיקות לכת, אלה הם סימנים וכמובן שצריך לבחון לעומק כי תמיד יכול להיות שמדובר בפצע מקומי).

רפואה סינית – אבחנת לשון בכלבים וחתולים

ברפואה סינית משתמשים בלשון ככלי אבחוני מאוד משמעותי שמספק לי המון מידע על הבריאות של הכלב או החתול.

לשון בריאה היא בדרך כלל ורודה, אלא אם יש לכם צ'או צ'או או גזע אחר עם לשון סגולה שחורה. הלשון לא צריכה להיות מכוסה בשכבה כל שהיא ולא אמורות להיות גבשושיות גדולות או חורים.

לשון חיוורת או אדומה מאוד, כחולה או סגולה, או בגוון צהוב תגיד לנו הרבה ברפואה סינית.

  • לשון חיוורת או בגוון לבן יכולה להעיד על חולשה כללית. לשון כזו נוכל לראות אצל כלבים שסובלים מחוסר דם, לוקמיה, בעיות בלחץ הדם, איבוד דם, מערכת עיכול שלא מתפקדת טוב, בעיה בראות, תזונה לא טובה.
  • לשון אדומה מאוד תעיד על התפתחות בקטריאלית או וירלית, חום, סטגנציה בכיס המרה או הכליות, היפרתירואיד, סכרת, סרטן.
  • לשון סגולה או כחולה עלולה להעיד על כאב ויכולה להיות סימן לבעיה במערכת הדם, מחלת לב, בעיות נשימה, כבד, חשיפה לרעלים, הפטיטיס או בעיות אוטואימוניות.
  • לשון בגוון צהוב עלולה להעיד על בעיות במערכת העיכול ובכיס המרה או הכבד.

 

כמטפלת ברפואה סינית מסורתית אני מתייחסת גם לחיפוי על הלשון מכל סוג שהוא. לדוגמה, אם החיפוי על הלשון הוא דביק, או משחתי וכן גם למיקום החיפוי מכיוון שאזורים שונים על הלשון מייצגי איברים שונים. לדוגמא קצה הלשון מייצג את הלב.

*********************************

לשון ברפואה המערבית

הרפואה המערבית חוקרת בשנים האחרונות לא מעט את הנושא בבני אדם וממצאים מראים את הקשר, שבין סימנים על הלשון ואבחון של מחלות גם בשלב מוקדם יחסית, עוד לפני שאפשר יהיה לאבחן בבדיקות קונבנציונליות. קשר שידוע לרפואה הסינית אלפי שנים. לדוגמא בסרטן, בעיות במערכת העיכול, חולשה של הכליות ועוד.

בבע"ח ידוע לי על מחקר אחד, שנעשה באוני' קולורדו בשנת 2009. על מנת לבדוק עד כמה אבחון על פי הלשון מגלה בעיות לב אצל כלבים, החוקרים צילמו את הלשון של 100 כלבים באופן רנדומלי, מתוך הכלבים שהגיעו לטיפול בבית החולים הוטרינרי. הם השוו את התמונות עם ההיסטוריה הרפואית של הכלב ובמיוחד חיפשו הוכחות למחלות לב. על פי הרפואה הסינית, קיים קשר בין מבנה לא תקין של קצה הלשון כמו חריץ או עיגול כלפי מעלה, לבין בעיות הקשורות ללב.

החוקרים מצאו שאם לכלב יש מבנה תקין של קצה הלשון, הסיכוי שהוא סובל ממחלת לב הוא נמוך. לצורך השוואה, סטטיסטית התגלה קשר משמעותי בין כלבים שקצה הלשון שלהם היה לא תקין ובהיסטוריה הרפואית שלהם היתה מחלת לב.

דר' רובינסון מנהל המחקר אומר, שזה רק מחקר ראשון וצריכים מחקרים נוספים על מנת לאשר את הקשר המשמעותי ומוסיף, שחשוב מאוד שאנשים לא יניחו הנחות פזיזות רק על סמך סימן כזה או אחר בלשון.

 

במחקר אחר שנעשה על ידי דר' רובינסון, חיפשו הפעם החוקרים בלשון של 99 כלבים שהגיעו לטיפול במרפאה, קורלציה בין מה שנקרא ברפואה הסינית bony bi" " סינדרום שמתאר בעיות כרוניות במפרקים, כלבים עם אוסטאוארטריטיס, ספונדילוסיס, מחלות שונות בחוליות, כאב וחולשת שרירים, אטרופיה וכד'.

הרפואה הסינית מייחסת קשר בין צבע הלשון, חריצים והאנרגיה או החיות של הלשון לסינדרום. לשון דקיקה ורפויה וחריצים מפוזרים על הלשון נראו הרבה יותר אצל כלבים שסבלו מהמחלות הללו.

תוצאות המחקר הזה, אומר דר' רובינסון, מעידות על קשר ברור בין מבנה הלשון למחלות מפרקים כרוניות אצל כלבים , אבל שוב, אין להסתמך אך ורק על הלשון על מנת לאבחן.

 

אבחנה על פי הלשון, משמשת כלי נוסף בארגז הכלים של המטפל ברפואה סינית וכך זה צריך להיות.

 

סיפור קצר מהקליניקה 

לפני כמה שנים הזמין אותי ווטרינר לקליניקה שלו לטפל בדיקור סיני בכלב, מטופל ותיק של המרפאה.  בזמן שחיכיתי לכלב ולהורים שלו, שלפתי מגזין רפואי מהסלסלה וקראתי כתבה, על כלב שהגיע לטיפול בגלל קושי לאכול. בבדיקה של הפה גילו גידול באזור מסוים בלשון, קרוב יחסית לקצה הלשון, הוחלט לכרות את הגידול יחד עם חלק מהלשון.

הפרוצדורה אמנם נעשתה בהרדמה מלאה, אבל הכאבים בזמן ההחלמה מאוד חזקים ולא דיברנו על זה שהכלב צריך גם לשתות ולאכול …  והאמת שכמטפלת ברפואה סינית, חשבתי תוך כדי הקריאה שכדאי היה לבדוק את הריאות בגלל המיקום של הגידול על הלשון. מטפל טוב ברפואה סינית לא היה מתעלם מהקשר בין השניים.

המשכתי לקרוא ומסתבר, שאחרי שלושה חודשים הכלב חזר חולה למרפאה והפעם אובחן גידול בראות… מאוחר מדי.

אז כאן מדובר במקרה קשה שאולי אפשר היה או לא, להציל את הכלב מהסרטן, גם אם היו מאבחנים את הגידול שלושה חודשים קודם, אבל יש מצבים אחרים קלים יותר, שהלשון יכולה להצביע עליהם וניתן יהיה לטפל בחיה לפני שהמצב הופך לקשה.

********************************

לסיכום, אחרי שאמרתי את כל זה, אם שמתם לב לשינוי בלשון של הכלב מבחינת מבנה, צבע, חיפוי, או סימנים על הלשון, שווה להתייעץ עם מטפל ברפואה סינית שלמד את הכלי האבחוני הזה לעומק. אני ממליצה כחלק מהשגרה שלכם להתסכל גם על הלשון. חפשו כיבים, סימנים חדשים שלא היו קודם, דימום וכד'.

אני מציעה שתציצו מדי פעם על הלשון של הכלב שלכם (עם חתולים זה קצת יותר קשה כמובן…) אבל בבקשה אל תסיקו מסקנות מרחיקות לכת, אלא התייעצו עם מטפל בעל ניסיון שיכוון לאיבר או לבעיות שאותן כדאי לבדוק אצל הוטרינר.

 

יש לך שאלה לגבי הכלב או החתול שלך? צרו איתי קשר לטלפון 054-2345620 או השאירו כאן הודעה ואחזור אליכם

אורלי זכאי

רפואה סינית לבע"ח

 

eplace בניית אתרים