fbpx

השתנה מחוץ לארגז – טעויות נפוצות שעושים


השתנה מחוץ לארגז – טעויות נפוצות שעושים

ארגז הצרכים של החתול

זה יכול להיות מאוד מתסכל כשהחתול מפסיק להשתמש בארגז הצרכים, או מסרב מלכתחילה להשתמש בו. כל דבר וכל מקום בבית הופך למטרה פוטנציאלית לפיפי/קקי של החתול. צרכים מחוץ לארגז, זו בעיה רצינית שבגללה לקוחות מזמינים אותי לייעוץ ובחלק גדול מהמקרים, הלקוחות כבר איבדו את הסבלנות. נראה שמאמצים יכולים להתמודד עם שיוף ציפורניים על רהיטים או יללות בלתי פוסקות, אבל כשהחתול עושה פיפי על השטיח שוברים את הכלים. לדעתי אין בעיה ששולחת חתולים לבתי מחסה יותר מהר מאשר צרכים מחוץ לארגז.

התסכול מובן לגמרי, לכן דווקא חשוב להבין מה הדרך הנכונה לטפל בבעיה

הנה כמה טעויות נפוצות שאנשים נוטים לעשות:

 

1. לחכות יותר מדי זמן עד שמחליטים לטפל בבעיה:

קשה לי להגיד כמה פעמים אנשים התקשרו אלי וביקשו יעוץ ממש מיידי, כי הם כבר ממש רוצים למסור את החתול או לקחת אותו לבית מחסה. הבעיה בדרך כלל נמשכת כבר שבועות ,חודשים, ולפעמים גם שנים ואז הבעלים מגיעים לנקודת שבירה.

ככל שהבעיה נמשכת זמן רב יותר כך קשה יותר לטפל בה. אם תחכו עד שהבעיה תביא אתכם לנקודת השבירה, סביר שלא תהיו מוכנים נפשית לעשות את הדברים שנחוץ לעשות על מנת לטפל בה.

באותה מידה זה גם לא הוגן כלפי החתול, כשהחתול מרגיש שהוא לא יכול להשתמש בארגז הצרכים מכל סיבה שלא תהיה, זה מלחיץ אותו. אם הסיבה היא בריאותית, עלול להתלוות אליה גם כאב. אל תחכו.

 

2. להניח שהבעיה היא התנהגותית:

הרבה מאוד בעיות התנהגות, יש להן רקע בריאותי. הרבה מאוד חתולים סובלים מכאב, כיוון שהבעלים מניחים שהסיבה שבגללה החתול מתרחק מארגז הצרכים היא התנהגותית, כאשר בפועל, היא יכולה להיות על רקע בעיה במערכת השתן, כשל כליות, סכרת או שילוב של כמה גורמים. כאשר אתם רואים שינוי בהתנהגות הטבעית של החתול כדאי לדבר עם הוטרינר ולשלול בעיה רפואית לפני שתפנו לטיפול התנהגותי

 

3. להעניש:

ענישה כל כך מזיקה שזה שובר את הלב. להכות, לצעוק, לסגור בשרותים, להשפריץ מים או כל עונש אחר, לא מועיל בשום צורה שהיא, ליתר דיוק, רק מחמיר את המצב. אם החתול שלכם עושה פיפי מחוץ לארגז, הוא עושה את זה רק כי הוא מרגיש שאין לו ברירה אחרת. אם תענישו אותו בגלל זה, רק תגדילו את התסכול שלו, תגרמו לו לחשוש מכם וזה עלול לגרום לכך שהוא יתאפק כל זמן שאתם בסביבה, מה שיפגע בו בריאותית. איך אפשר לצפות מחתול לסמוך על הבעלים שלו אם הוא לא בטוח שהיד שמתקרבת אליו מתכוונת ללטף או להרביץ לו? אל תתנו לתסכול שלכם מהבעיה ההתנהגותית להשתלט עליכם, כי זה רק יפגע בתהליך הנכון לפתרון הבעיה.

 

4. לא למצוא את הגורם האמיתי לבעיה:

בעלי חיים לא עושים פעולה סתם אלא רק אם היא משרתת מטרה. אם החתול עושה פיפי מחוץ לארגז הצרכים, יש לו סיבה טובה מאוד לעשות את זה. ברור שהסיבה לחלוטין לא מקובלת מנקודת המבט של הבעלים, אבל מבחינת החתול, הוא רק מנסה לפתור בעיה בדרכים שהוא מכיר.

בואו ניקח כמה דוגמאות:

נאמר שהחתול עושה פיפי מחוץ לארגז, בגלל שהארגז מלוכלך. גם אם אתם חושבים שלנקות את הארגז פעם ביום יומיים זה מספיק, יתכן שלחתול הנקי שלכם זה לא מרגיש מספיק נקי. הוא יכול לעשות צרכים באזורים אחרים בבית, כיון שהם נקיים יותר.

ניקח דוגמא נוספת: יכול להיות שהחתול שלכם משתין בסלון, כיון שבכל פעם שהוא מנסה להגיע לארגז הצרכים החתול האחר בבית תוקף אותו. יכול להיות שבסלון יש לו יותר דרכי מילוט, במקרה שהוא  יראה את ה"תוקף" מתקרב.

יכול להיות שהצבתם את ארגז הצרכים במקום שנראה לכם בטוח, אבל מבחינת החתול ה"בטוח" הזה מונע ממנו להרגיש בטוח. יכול להיות שהמיקום לא נכון.

אם לא נאתר את הגורם לבעית ההשתנה, הוא פשוט יאלץ למצוא לעצמו פתרונות.

 

5. חוסר עקביות:

חתול הוא חיה שאוהבת הרגלים והידיעה שהסביבה שלהם יציבה מרגיעה אותם. שינויים פתאומיים כמו החלפת חול, קנית מזון חדש שבמקרה היה במבצע בחנות או שהחלטתם לשנות את העיצוב של הסלון, כל אלה עלולם להשפיע לרעה על חתולים מסוימים.

 

זקוקים לעזרה נוספת? יש לכם שאלה ספציפית לגבי החתול שלכם? צרו איתי קשר

 

 

פוסטים פופולרים שאולי יעניינו אותך:

החתול עושה פיפי מחוץ לארגז – כדאי לך לקרוא את זה

דברים שהחתול צריך שנעשה בשבילו כדי להיות מאושר

 

מתנה! לחצו כאן לקבלת מדריך הוידאו "4 דברים שהחתול מנסה להגיד לך"

אורלי זכאי, יועצת התנהגות חתולים

054-2345620

 

תגיות: , , , , , ,

eplace בניית אתרים