fbpx

איך לחבר בין שני חתולים? או במילים אחרות די להפרדה!


אימצתם חתול חדש? ככה תחברו בינו לבין החתול הותיק

בוני-ונוקי-חתולים-ושפת-גוף"אורלי שלום, אנחנו חייבים את עזרתך… לפני חודש אימצנו גור חתולים והבאנו אותו הביתה לדירה שגרה בה החתולה הוותיקה שלנו. עשינו מה שהמליצו באינטרנט, אבל המצב רק נעשה יותר חמור. זה כבר הגיע לתוקפנות מפחידה, לכן אנחנו שוב מפרידים בחדרים…
אנחנו פוחדים שיקרה משהו…
אנחנו לא יודעים כבר מה לעשות, יש סיכוי שהם יצליחו לחיות יחד אי פעם?"
**************************************

זה מייל מאוד מייצג שקיבלתי לפני שבוע, ממשפחה מקסימה, שרצתה בסך הכל עוד חתול בבית ועשתה תהליך שגוי, שכלל הפרדה של החתולים בחדרים כי כך ממליצים ברשת .

אבל הוא מייצג הרבה מאוד פניות, שמגיעות אלי ממאמצים חתול נוסף, או מבני זוג שעברו לגור יחד וכל אחד הביא את החתול שלו. כשעושים קליטה וחיבור לא נכונים של החתולים, נאלצים לעתים רבות להתמודד עם בעיות חמורות של תוקפנות וחרדה.

הבעיה היא שלתקן הרבה יותר קשה מאשר לבנות נכון, אבל החדשות הטובות הן שבדרך כלל זה אפשרי.

 אז בואו נעשה קצת סדר בבלגן

חיבור של חתול חדש עם חתול וותיק בבית, הוא אחד הנושאים העיקריים שבגללם מזמינים אותי לייעוץ. זו גם אחת הבעיות, שקשה מאוד לומר אם הטיפול יצליח באופן מושלם, כיוון שלכל חתול יש את האופי שלו, תנאי סביבה משתנים ואחריות מלאה של הבעלים, לספק את התנאים הנדרשים למספר החתולים בבית, תוך כדי יום עמוס משלהם…

אני שומעת המון פעמים את הגישה שאומרת, "נו, החתול יתרגל בסוף. אחרי הכל, יש הרבה בתים שבהם מגדלים 8, חתולים  ואפילו יותר וכולם שמחים ומוכנים תמיד לקבל אורחים חדשים."

למרות זאת, אנחנו לא יודעים מה תנאי המחיה שמספקים לחתולים האלה, יכול להיות שהם נהדרים עבור חתולים ולכן זה מצליח. כל מקרה צריך להיבדק לגופו ולא בכל בית החתול יתרגל בסוף. אני רואה את המקרים שבהם החתול "לא הסתדר בסוף",  שבהם החתולים חיים בחרדה מתחת לספה במשך שנים. אלה לא החיים שרציתם לספק להם כשאימצתם אותם.

ההתייחסות שלנו לחיבור בין חתולים, צריכה לצאת מתוך ההנחה, שמדובר בצייד בודד שלא משתף אחרים בפעולת הצייד שלו, יחד עם זה, שומר על היכולת שלו להתחלק בטרף ולהימנע מקונפליקטים עד כמה שאפשר, כל זמן שהסביבה מספקת את כל צרכיו.

 איך מתארגנים נכון לחיבור בין החתולים?

למה כשאנחנו מספקים אוכל, מים, ארגז צרכים והרבה אהבה, עדיין חתולים מסוימים לא יקבלו אחרים בטריטוריה שלהם?

ראשית כיוון שאלה רק התנאים הבסיסיים, שחתול בבית זקוק להם והאמת שרשימת הצרכים של חתול ארוכה יותר וחשובה מאין כמוה. היא כוללת סיפוק צרכים גנטיים כמו למשל: טיפוס לגובה או שיוף ציפורניים – זכרו, זו לא פריבילגיה, זה צורך גנטי!

לפני הכל, בחירה והתאמה של החתול:

 • חתול שגדל מגיל צעיר עם חתולים אחרים, יקבל יחסית בקלות חתול אחר בבית
 • אופי – הפרמטר החשוב ביותר. קבלו מידע אמין מהעמותות על האופי של החתול, עד כמה שהם יכולים לספק וקחו בחשבון שהתנהגות החתול, משתנה בהתאם לסביבת המחיה ולתנאים שתספקו לו. יכול להיות שהחתול שלכם יקבל בקלות רבה יותר גור חדש, מאשר בוגר כיון שהם עדיין לא התפתחו מינית או לא מהווים תחרות ברמה החברתית.  יחד עם זה, חתול בוגר, מעוצב יותר מבחינת האופי ויהיה קל יותר לבחור ולהתאים לכם את החתול.
 • אם בחרתם לאמץ חתול בוגר, בכל מקרה כדאי להביא אותו כבר מסורס/מעוקרת
  • חברות מושלמת אולי תיקח קצת יותר זמן. החדש צריך להתרגל לריחות של הבית והותיק צריך לבדוק איך הבעלים והחיות האחרות, מתייחסות לאורח החדש. הקבלה שלכם והרוגע שלכם, ישפיעו באופן ישיר על ההתיחסות שלו לחתול החדש.

=============================

עכשיו כשברור שיש להתייחס למספר פרמטרים בבחירת החתול החדש, נתחיל לדבר על איך לקלוט ולחבר בין החתולים נכון:

 יום המפגש בין החתולים

לפני שהחתול החדש מגיע הביתה, רצוי לארגן סביבת מחיה מתאימה לשני חתולים. כלומר, שניים מכל דבר:

 • צלחת אוכל
 • מים
 • ארגז
 • מקומות טיפוס גבוהים ותצפית מעניינת
 • משחקים
 • פעילות אינטראקטיבית ועוד.

כשתביאו את החתול החדש, כנסו איתו לחדר שקט ופתחו שם את דלת כלוב הנשיאה. ודאו שבחדר הזה יהיו כלי אוכל, מים וארגז צרכים ותנו לו להחליט מתי לצאת מהכלוב, מבלי להאיץ בו.  בכל מקרה שבו איתו בחדר.

אם הוא יצא והסתתר בארון או מתחת למיטה, זה בסדר, תנו לו את הזמן להתרגל אליכם ולריחות החדשים.

אם החתול הוותיק מתעניין, תהיו מאוד עירניים וודאו שהוא מרחרח את האורח ברוגע, דברו איתו ברוגע ותנו חיזוקים חיוביים כמו חטיף טעים במיוחד.

אם החתול הוותיק רוצה לאכול מכלי האוכל שהנחתם עבור החדש, או לעשות צרכים בארגז שלו, אפשרו לו. זה הבית שלו, עד לפני רגע הוא יכול היה להסתובב חופשי בכל הבית וכך זה צריך להיות גם עכשיו. מבחינתו, מישהו חדש נכנס לטריטוריה שלו, זה מלחיץ ולא בהכרח רצוי, לכן אם תתנו לו להיות בשליטה, תהיו רגועים אבל ערניים וזהירים, כך גם הוא יהיה ברב המקרים.

גם אם הוא נושף, זו דרכו להעביר מסר שזה הבית שלו לפני הכל.

* תחזיקו חטיפים טעימים ביד ובכל הזדמנות שהחתול הוותיק נינוח (חשוב מאוד שתכירו את שפת הגוף שלו, הוא הרי מדבר מקצה הזנב ועד קצה השפם)

בדרך כלל, חתול שהגיע מסביבה נינוחה עם חתולים אחרים, לא יתרגש במיוחד מהחתול הוותיק ולא יפחד במיוחד כשהחתול הוותיק יתקרב וירחרח אותו ולכן, לא ירגיש צורך לתקוף או לברוח. לרב גם חתולים צעירים יתנהגו כך.

 

מה התפקיד שלנו כמאמצים?

 • לארגן מראש, לפני האימוץ, סביבה מתאימה לשני חתולים כפי שתיארתי קודם,
 • ללמוד את השפה של החתולים
 • ולהיות ערניים לשפת הגוף שלהם בשבועות הראשונים.  (כאן בעמוד שלי אפשר למצוא טיפים ומידע רב על תנאי סביבה מתאימים ועל שפת הגוף של החתולים)

אם מדובר בחתול בוגר, יכול להיות שייקח לכם יותר זמן לחבר ביניהם, תהיו סבלניים ורגועים.

======================

בשבועות הקרובים

חזקו את שני החתולים על התנהגות חיובית שתרצו לשמר ולפתח, כך למשל, כאשר החתול הוותיק, שוכב או יושב רגוע בסלון, תנו לו חיזוק בצורת חטיף, ליטוף או משחק – מה שעובד בשבילו הכי טוב.

 

אם החתול עבר ליד החתול השני ונשאר רגוע, חזקו אותו.

אם הוא נכנס לחדר שבו נמצא חתול אחר, רחרח ונשאר רגוע, חזקו אותו וכך הלאה, לפחות בשבועיים שלושה הראשונים.

תמצאו כמה שיותר מצבים כאלה במהלך היום, שתוכלו לחזק אותם, כדי שיבינו שההתנהגות הזו משתלמת להם.

אם אחד החתולים או שניהם, מגיבים בחרדה גדולה או ברצון לתקוף, צריך לקבל עזרה מקצועית כמה שיותר מהר.

==========================

כמו בטבע

הדרך הזו לחבר חתולים, מאפשרת להם לעשות את מה שבטבע היו עושים, לו פגשו חתול אחר וזה לרחרח אותו, לראות ולבדוק מי האורח ולאגור את כל המידע הדרוש כדי לקבל החלטה. לרב, אם אתם תהיו רגועים ונינוחים ולחתולים יהיו מקומות טיפוס ומפלט, כך גם הם יהיו נינוחים יותר.

 

אחרי שלושה שבועות, בהנחה שעשיתם תהליך נכון, תהיה לנו אינדיקציה, אם העשן מתחיל להתפזר ומערכת היחסים מתחילה להסתדר. אם כן, תמשיכו לספק להם את כל הצרכים הפיזיים והמנטלים (תוכלו למצוא בעמוד שלי מאמרים והמון טיפים רלוונטים) ששניהם זקוקים להם והדברים יסתדרו, אבל חשוב שאחרי התקופה הראשונה, תבחנו את המצב טוב ותבינו, אם החתול הוותיק יהיה מרוצה מהרכש החדש, או שהוא יאלץ לחיות בפחד וסטרס וההיפך.

אנחנו הרי רוצים לעשות טוב ולא לגרום לאף אחד מהם לחיות את חייו בחרדה. חרדה בסופו של גבר עלולה לגוע בהם גם בריאותית. לכן אולי במצבים מסוימים, כדאי בצער רב, לחפש בית אחר ומתאים יותר לחתול החדש.

 

הגישה שאומרת שצריך מיד להפריד חתולים בחדרים נפרדים היא שגויה.

גם אם מחליפים ריחות וכו', הגישה הזו לא מאפשרת להם לעשות דבר טבעי ורק מעצימה את הסטרס.

הם הרי יודעים שיש מישהו מעבר לדלת, אבל אין להם שום אפשרות לבדוק מי זה ולמה הוא לא יכול להכנס עכשיו לחדר, שהיה הטריטוריה שלו עד לפני רגע.

 

במצב הזה ברב המקרים כאשר כן תפתחו את הדלת, תאלצו להתמודד עם תוקפנות מסוכנת הרבה יותר.

ברב הבתים שאני הוזמנתי אליהם, לטפל בחתולים שלא מסתדרים ביניהם, הבעיה כמעט תמיד היתה תנאי מחיה לא מתאימים לחתול הוותיק, ברב המקרים החתול הוותיק עוד לפני שהגיע הרכש החדש, היה מתוסכל ממשהו, משועמם, לא פעיל וכד' והעובדה שהוכנס חתול נוסף לטריטוריה, רק העצימה את הסטרס – במצבי סטרס, בעלי חיים כמו חתולים יגיבו באחת משתי האפשרויות:

Fight or Flight  – לתקוף או לברוח

אם אין לו לאן לברוח הוא כנראה יתקוף. בריחה יכולה להיות למדפים גבוהים, מקומות תצפית גבוהים ונעימים שמהם החתול יעשה מה שצייד עושה – יגן על עצמו ויהיה בשליטה על המתרחש בסביבה.

את המדפים האלה צריך להכין מראש לפני שתביאו את החתול הביתה.

**כמובן שיש בתים שבהם גם כשהפרידו בחדרים, החיבור עבד וזה בדיוק מהסיבות שכתבתי בתחילת המאמר: אופי החתולים, היסטוריה, התאמה, סביבת מחיה וכד'.

 

לסיכום, קבלו הנחיות לקראת האימוץ והצירוף של החתול החדש, אולי אפילו תעזרו באיש מקצוע בבחירת החתול החדש, כדי למנוע או לצמצם אפשרות להתפתחות בעיות.

חתולים שמסתדרים ביניהם, ישחקו יחד, יעסיקו זה את זה ויהנו מאוד

 

כמה מילים על כדורי הרגעה או פורמולות של צמחי מרפא להרגעה:

יש מקרים שאפשר לתת לכמה ימים, על מנת להקל מעט את החיבור אבל ופה האבל הגדול, כדורים הם לא הפתרון. הם לא מחליפים ארגון סביבתי מתאים וסיפוק כל הצרכים הפיזים והמנטלים.

===============

לתיאום פגישת יעוץ התקשרו: 054-2345620  | אורלי זכאי |יועצת התנהגות חתולים

eplace בניית אתרים