fbpx

פריצת דיסק אצל כלבים


פריצת דיסק אצל כלבים

 

לצערנו, הכלב לא יכול להגיד לנו במילים איפה כואב לו ולפעמים קשה מאוד לזהות במדויק כשהוא סובל מכאבים.

כאבים ובעיות בעמוד השדרה זו אולי אחת הסיבות העיקריות שבגללן כלבים נזקקים לטיפול רפואי והסיבה מס' 1 לטיפול בדיקור סיני (אקופונקטורה), בטח אצלי בקליניקה.

פריצת דיסק או תזוזה של הדיסק אל חלל חוט השדרה, יוצרת לחץ על העצבים שעוברים לאורך חוט השדרה וגורמים לכאב, פגיעה בעצב ואפילו שיתוק. גזעי כלבים מסוימים מועדים יותר לבעיות מהסוג הזה וביניהם ביגלים, שי צו, תחש, באסט ועוד.

 

 פריצת דיסק – הסימפטומים:

·        שינוי ביציבה ובהליכה

·         חוסר יכולת או רצון להזיז את הראש

·         כאבים וחולשה ברגליים אחוריות

·         בכי מתוך כאבים

·         עייפות וחולשה

·         שרירים תפוסים באזור הפגוע

·         חוסר קואורדינציה, חוסר יכולת ללכת כמו שצריך

·         ירידה בתיאבון

·         איבוד שליטה על הסוגרים

גורמים לפריצת דיסק

מחלות ניווניות של עמוד השדרה, התקשות של הדיסק, דלקות בעמוד השדרה, פצעי נשיכה, טראומה לעמוד השדרה כמו סרטן, שבר ועוד. כאשר העצבים בעמוד השדרה נדחסים, יש פגיעה ביכולת ההולכה של העצבים אל הרגליים, המעי וכד'. אם הנזק חמור, עלול להיגרם שיתוק וחוסר שליטה על המעי ומערכת השתן. הסימפטומים שנראה אצל הכלב תלויים במיקום של הדיסק שנפגע.

 

אבחנה

כלב שסובל מפריצת דיסק יאובחן על ידי הווטרינר או מומחה מטעמו ותכלול בדיקה נוירולוגית מקיפה, שתעזור לזהות את מיקום הפגיעה. צילום רנטגן יכול להראות אזור לא תקין אבל, מכיוון שחוט השדרה לא נראה בצילומי רנטגן, יתכן שתידרש בדיקה אחרת שתראה בדיוק את מיקום הפגיעה בחוט השדרה, במיוחד במקרים שבהם הווטרינר ימליץ על ניתוח.

 

טיפול קונבנציונלי

הטיפול תלוי בחומרת הפגיעה בחוט השדרה וינוע מטיפול שמרני ועד ניתוח. טיפול שמרני יותר בדרך כלל יהיה מנוחה, תרופות כמו סטרואידים ואנטי דלקתיים, על מנת להוריד את הנפיחות ולהקל על כאב. לגבי מנוחה מוחלטת, יש היום חילוקי דעות בעניין.

אם הנזק חמור מדי והכלב משותק או איבד שליטה על הסוגרים, הטיפול השמרני לא יספיק ולכן, במקרים כאלה שוקלים לעשות ניתוח. רב הכלבים במצב כזה יסבלו גם משרירים תפוסים וחשוב להתייחס גם לזה כחלק מהטיפול. חשוב לדעת שישנם מצבים שבהם ניתוח לא אפשרי בגלל גיל הכלב או מחלת רקע אחרת ולכן, במקרה הזה דיקור סיני הוא אופציה שחייבת להילקח בחשבון כמו בסיפור השיקום המדהים של הכלבה בל, בסרטון המצורף.

איך דיקור סיני יכול לעזור בטיפול בפריצת דיסק אצל כלבים

הסינים גילו שלבעלי חיים יש מרדיאנים ונקודות דיקור, שדרכם ניתן להפעיל את הצ'י הזורם בגוף. הצ'י יזרום בחופשיות לאורך קווי האנרגיה האלה, כאשר הכלב בריא ויזין את  האיברים הפנימיים, השרירים, המפרקים ומערכת העצבים. כאשר הכלב חולה, קיים בעצם חוסר איזון בזרימת הצ'י. אקופונקטורה מניעה את הצ'י בנקודות המתאימות על מנת לסייע בהחלמה ואיזון הגוף.

התפיסה היא שהאפקט נגרם מסטימולציה של מערכת העצבים המרכזית שמעודדת שחרור כימיקלים לשרירים, חוט השדרה והמח. הכימיקלים הללו משנים את תפיסת הכאב. בנוסף, סטימולציה של נקודות הדיקור, הוכחו כמשפיעות על תוצאות מדידות בגוף, זה כולל העלאת רמת החמצן והדם באזור המטופל, שחרור משככי כאב פנימיים כמו אנדורפינים ושיפור מערכת החיסון על ידי העלאת כדוריות הדם הלבנות.

אם הכלב סובל מאחת הבעיות האלה , אפשר לטפל בו:

  • צליעה וקושי בהליכה, ישיבה או מעבר לעמידה
  • דלקת פרקים (ארטריטיס) , היפ דיספלזיה
  • תזוזה או פריצת דיסק, כאבי גב או צוואר
  • טיפול ושיקום אחרי ניתוח – אורטופדי או נוירולוגי
  • חולשת שרירים
  • כאבים כרוניים

שיקום כלבים וחזרה לתפקוד

להרבה מאוד מהכלבים שחוו פגיעה קלה עד בינונית בעמוד השדרה, תחזור התחושה ברגליים והם יחזרו ללכת שוב.

שיקום של הכלבים האלה וטיפול בהם לפני או אחרי ניתוח (בהתאם לחומרת הבעיה) חשוב ביותר על מנת שישובו לתפקוד תקין כמה שיותר מהר. איכות החיים של הכלבים האלה יכולה להיות טובה מאוד אם מטפלים בהם כמו שצריך.

 

למה לעשות דיקור סיני

1.      דיקור סיני משכך כאבים. כשהכלב סובל פחות מכאבים הגוף יכול להתרכז בהחלמה. בנוסף, פחות כאב, אומר פחות תרופות וכימיקלים לשיכוך כאבים שחלקם עלולים לגרום לבחילות, הקאות. הדיקור מפחית את רמת הכאבים ללא תופעות לוואי.

2.      שחרור שרירים תפוסים באזור הדיקור אבל גם באזורים מרוחקים יותר בגוף, מושג באמצעות טיפול וטרינרי משלים, ביחוד בעזרת דיקור סיני, מה שעוזר בשיכוך כאבים.

3.      דיקור סיני מפחית צלקות פנימיות – על ידי הנעה והזרמת דם, דיקור סיני יכול לשפר את יכולת התנועה ולהפחית כאב. הדיקור מסייע להשיב את התחושה לאזור הפגוע ולעודד תפקוד תקין של המערכת.

4.      בשונה מתרופות, לטיפול ברפואה סינית בבעלי חיים – כלבים, חתולי וחיות אחרות, אין השפעה שלילית והוא לא פוגע בתפקוד איברים פנימיים.

 

מניעה

1.      חשוב לשמור על משקל תקין, מה שיעזור להפחית את הלחץ על עמוד השדרה והצוואר, לגזעי כלבים שחשופים יותר לפגיעה מהסוג הזה.

2.      שימוש ברתמה ולא בקולר צווארי גם יעזור מאוד להפחתת הלחץ על חוליות הצוואר העדינות, במיוחד אם הכלב אוהב ללכת מהר או למשוך.

3.      כדאי להקל עליהם טיפוס  למיטה על ידי רמפה קטנה או מדרגה.

4.      לספק תזונה בריאה ואיכותית שתתמוך בעצמות, שרירים וגידים חזקים ובריאים.

5.      ודבר אחרון – דיקור סיני. טיפול שנעשה ברפואה סינית לכלבים לצורך שיקום אחרי ניתוח, יהיה מצוין למען האמת, גם למניעה של ניתוח  או כאשר מצב הכלב לא מאפשר ניתוח כמו במקרה של הכלבה בל. (כאן בסרטון)

  טיפול חשוב לכלבים שסובלים מפריצת דיסק

בזמן המנוחה, יש טיפולים חשובים מאוד שעשויים לזרז את ההחלמה ולשפר את הסיכויים שהכלב שלך יחזור לתפקוד תקין.

דיקור סיני ואלקטרו אקופונקטורה

(דיקור סיני עם פולסים חשמליים מאוד עדינים) יכולים להועיל מאוד כשמטפלים בחידוש ההולכה העצבית לרגליים והאזורים שנפגעו.

עיסוי לכלבים

מצוין לכלבים עם בעיות בעמוד השדרה. עיסוי של הרגליים והשרירים ולא בדיוק באזור הפגוע ובנוסף תנועה פסיבית ומותאמת לכלב המטופל יכולים לעזור מאוד ולשפר זרימת דם, לשמור על טונוס השרירים ותפקוד העצמות.

לייזר רך

טיפול בלייזר רך באזור הניתוח או האזור הפגוע יזרז את ההחלמה ויאט את תהליך הידללות השרירים מחוסר שימוש. כלבים שעוברים תהליך שיקום אחרי טיפול בבעיות בעמוד השדרה, מחלימים מהר יותר, מאשר כלבים שמטופלים רק בתרופות או ניתוח.

 

החדשות הטובות הן שרב הכלבים שיש להם תחושה ברגליים אחרי פריצת דיסק יכולים להחלים ללא ניתוח, במיוחד במקרים כשהבעיה אובחנה בשלב מוקדם וטופלה בסמוך לפגיעה.

לצערנו הרב בעיות בעמוד השדרה מופיעות אצל כמעט 50% מבעלי החיים, במיוחד אם הם בעודף משקל, לא מספיק פעילים, או שגורמים להם לקפוץ גבוה בתדירות גבוהה.

 

אורלי זכאי  054-2345620

הקליניקה לרפואה סינית ושיקום בעלי חיים

 

eplace בניית אתרים