fbpx

למה החתול נושך כשמלטפים אותו?


למה החתול נושך כשמלטפים אותו?

על תסמונת ליטוף נשיכה שמעתם כבר?

מי שחי עם חתולים מכיר טוב את הסיטואציה הזו שהחתול נושך כשמלטפים אותו …

חלק מהחתולים מפעילים גם את כפות הרגליים האחוריות בניסיון להרחיק מעליהם את הבעלים. מיד אחר כך, תוך רגע, החתול בורח, מתרחק כמה צעדים, ולעתים עומד ומסתכל על בעליו, כשאוזניו מוטות לאחור ועל פניו מבט לא בטוח לגבי הצעד הבא שלו. בדרך כלל בשלב הבא, החתול יושב ומנקה את עצמו בהתלהבות, התנהגות שהיא לרוב ביטוי ללחץ ובלבול או לרצון לנקות מעליו את הריח שיש לו על הגוף מהידיים המלטפות של הבעלים.

התנהגות נורמלית או לא נורמלית של חתול?

בעיות תוקפנות אצל חתולים אפשר לחלק לשני סוגים עיקריים:

התנהגות נורמאלית (תגובה מתבקשת במצבים מסוימים)

התנהגות לא נורמאלית (תגובה מוגזמת).

רוב בעלי החתולים חושבים שההתנהגות התוקפנית של החתול שלהם לא נורמלית, ומכיוון שבהתנהגות נורמלית מעורבת לפעמים שריטה או נשיכה, הם אינם מגלים סובלנות להתנהגות שכזו.

הבעיה הגדולה היא לא השריטה עצמה, אלא האכזבה או ההפתעה של הבעלים, כשהם רואים את החתול שלהם עובר ממצב כל כך רגוע, מתלטף ונינוח למצב של תוקפנות. החשש של אנשים משריטה או מנשיכה וחוסר הבנתם את בעל החיים האינטליגנטי הזה, גורמים לרבים להתרחק מהחתול שלהם ומכאן, הדרך לנטוש אותו קצרה מאוד לצערנו.

 

חתול רגוע ושלו או אגרסיבי ותוקפן?

עם השנים, בתהליך הביות, חתולי הבית שכחו או איבדו חלק מהסיבות לתקוף. למרות זאת, ההתנהגות התוקפנית עדיין קיימת, בעיקר אצל חתולים לא מסורסים, או בסביבה שבה החתול לא מקבל את כל הצרכים הפיזיים והנפשיים להם הוא זקוק.

רוב החתולים, אוהבים להתכרבל ולהתלטף ובדרך כלל אף מגרגרים בהנאה, מכיוון שזה מזכיר להם את תקופת היותם גורים קטנים, אז אמם נהגה לטפח אותם.

לחתולים בוגרים יש אינסטינקטים מפותחים מאוד להישרדות ובמצבים מסוימים, אם הרשו לעצמם להיות רגועים ושלווים מדי, הם עלולים להרגיש פגיעים. ברגע שהם חשים בפוטנציאל להיפגע, הם עלולים לתקוף או פשוט לברוח מהמצב.

התופעה השכיחה שתוארה בתחילת המאמר, היא אחת הדוגמאות לאגרסיביות אצל חתולים והיא זכתה לשם, "תסמונת ליטוף נשיכה".

חתולים שרגילים לליטופים ולמגע הידיים שלכם, יגיבו בתוקפנות בתדירות נמוכה יותר, כלומר, ייקח להם זמן רב יותר לתקוף, לעומת חתולים שאינם רגילים לליטופים. אלה האחרונים, יכולים לעבור ממצב רגוע ושלו, לתוקפנות, אפילו רק אם ניגשנו אליהם או ליטפנו ממש מעט.

 

אז מה עושים כשחתול תוקף?

על מנת לטפל בבעיה, כצעד ראשון, יש להשתדל לא להגיע לגבול הזה שבין הרוגע לסטרס.

אם החתול שלכם מגיע לנקודה הזו יחסית מהר, תלמדו ללטף אותו בכל פעם קצת. בסיטואציה כזו, מומלץ להימנע מלהרים אותו וכך לחסוך לעצמכם שריטה נוספת. לאט לאט החתול יתרגל ותוכלו ללטף אותו למשך פרקי זמן ארוכים יותר.

כמו כן תמיד כדאי לשים לב לשפת הגוף של החתול. חתולים יספקו לנו סימנים כדי להזהיר אותנו, וכל שעלינו לעשות הוא, להיות מודעים לשפת הגוף שלהם וללמוד לקרוא את הסימנים המקדימים.

הפסקת הגרגור או הטיית הזנב בחוזקה מצד לצד, הן דוגמאות לסימנים המקדימים, שעם הופעתם יש להפסיק ללטף את החתול.

במקביל, עליכם לעשות את הפעולות הרצויות על מנת לאפשר לחתול להיות בטוח יותר בטריטוריה שלו ולבטוח בכם יותר, רק כך תצמצמו את הופעת התסמונת הידועה.

*********************************

מאמר נוסף שיעניין אותך: הגור נושך ושורט

מתנה! לקבלת מדריך הוידאו לחצו כאן

4 דברים שהחתול מנסה להגיד לך

לתיאום פגישת יעוץ התקשרו 054-2345620

אורלי זכאי

eplace בניית אתרים