fbpx

איך לטפל בחתול מבוגר


סימנים מדאיגים בהתנהגות של החתול המבוגר שלך ואיך לטפל בו 

יום אחד, באופן מפתיע מאוד, בוני תפס פינה שקטה, הפסיק לאכול, לשתות ולעשות צרכים. חשבתי שאולי אכל משהו שבגללו כואבת לו הבטן ונתתי לו

יום להתגבר על זה. כשראיתי למחרת שהמצב מחמיר, הנשימות שלו הפכו מהירות מאוד והוא תשוש, לקחתי אותו לוטרינר.

בוני לא היה 13 שנים אצל וטרינר כי היה בריא לחלוטין.

בבדיקות הסתבר שיש לו שילוב של כמה בעיות, ביניהן דלקת בכיס המרה, חשד להמוברטונלה, הבילירובין היה בשמים, האנמיה עם הימים הלכה והחמירה, בקיצור לא היה משעמם.

 

 שינויי התנהגות אצל חתולים מבוגרים שיכולים להעיד על בעיה בריאותית.

חשוב מאוד לדעת שחתולים לא נוטים להראות כאב וחולשה, לכן האחריות שלנו היא להכיר את ההתנהגות הטבעית שלהם ולשים לב לכל שינוי.

 

החיים יכולים לעבור בלי שום בעיות מיוחדות לחתול שלכם ואז, כשהוא יגיע לגיל המבוגר, תתחילו לשים לב לשינויים. אל תניחו שאלה שינויים נורמלים בגיל הזה ושזה אופייני בגיל הזה להאט את הקצב, מבלי לבדוק אותו אצל וטרינר. כל שינוי בהתנהגות, הוא נורה אדומה פוטנציאלית לבעיה בריאותית. בעיות הקשורות לגיל שלא נבדקות, עלולות להיות להן השלכות מאוד בעיתיות. בנוסף, אם אתם מבחינים בשינויים בשלב מוקדם, יש לא מעט דברים שתוכלו לעשות כדי להקל על החתול המבוגר שלכם.

 

פיזית, החתול המבוגר עלול להתקשות להגיע למקומות בבית שבאופן נורמלי היה מגיע אליהם. לקפוץ לחלון המועדף יכול להיות עכשיו מאוד בעייתי.

השתנה וארגז הצרכים של החתול

 • מערכת השתן של החתול המבוגר, עלולה להיחלש והוא לא ישלוט לגמרי בשלפוחית ולא יספיק להגיע בזמן לארגז הצרכים.
 • ארטריטיס או בעיה אחרת במפרקים, עלולות גם הן להקשות על החתול לעמוד וללכת לארגז בזמן, כדי לרוקן את השלפוחית.
 • חתולים מבוגרים שחולים בסכרת או עם בעיה בשלפוחית, יתכן שגם לא יספיקו להגיע אל הארגז בזמן, בגלל עליה בכמות צריכת המים.
 • עצירות היא בעיה נוספת נפוצה אצל חתולים מבוגרים, שעלולה להביא להתרחקות מהארגז בגלל הקישור של הארגז לכאב. הוא גם כל כך יתאמץ לעשות את הצרכים שהוא פשוט "ירסס" שתן שלא במתכוון, באזור שבו הוא נמצא.
 • חתולים מבוגרים, שמתחילים לאבד את השמיעה, ישנו כל כך חזק, שכתוצאה מכך ההוראה מהמח לא תגיע בזמן לאותת ששלפוחית השתן מלאה.

שינויים מנטלים אצל חתול מבוגר

פגיעה קוגניטיבית בעקבות הזדקנות, היא בטח בעיה ששמעתם עליה. הבעיה יכולה להיות מווקאלית ועד ממש פגיעה ביכולת ההתמצאות במרחב.

אם התנהגות החתול שלכם מדאיגה אתכם ואתם חשים שהוא חווה פגיעה קוגניטיבית, כדאי להתייעץ עם הוטרינר. יש תרופות שיכולות להאט את התפתחות המחלה, במקביל יש גם שינויים סביבתיים שתוכלו לעשות ואפרט אותם בהמשך.

 

אם החתול שלכם מתחיל לאבד חוש התמצאות ומתחיל לדבר או לקרוא למישהו, השמיעו קול ורצוי שתקראו לו כדי שיבין שאתם לידו או בסביבתו.
זה לא יוצא דופן אצל חתולים עם פגיעה קוגניטיבית, ליילל יותר מהרגיל, בעיקר בלילה כשהבית שקט פתאום וחשוך. תשאירו תאורה לפחות באזור ארגז החול וצלחת האוכל. אם החתול מאוד לא מתמצא כבר בחלל, קחו אותו לחדר השינה וארגנו לו מרבץ שינה נח ובטוח לידכם.

איך אפשר להקל על חתול מבוגר ?נוקי החתולה - פיפי מחוץ לארגז - אורלי זכאי

ארגז הצרכים

 • כשזה מגיע לארגז הצרכים, אם אתם גרים בבית גדול, ארגנו לחתול שלכם כמה ארגזי חול, כדי שלא ימצא את עצמו עושה צרכים בדרך לארגז בגלל בעיה בשליטה בשלפוחית השתן. אם יש לו ארטריטיס או בעיה אחרת במפרקים, תדאגו שיהיה ארגז צרכים עם דפנות נמוכים כדי להקל עליו להיכנס ולצאת.

 מקומות טיפוס

 • תעשו את החיים של החתול קלים יותר ותספקו מדרגות, גם אם מאולתרות למקומות שמועדפים עליו. אם החתול שלכם מעדיף לשבת על אדן החלון אפשרו לו להגיע לשם בקלות.

טיפוח וניקיון הפרווה

 • חתולים מבוגרים יטפחו את עצמם פחות מאשר היו רגילים. השקיעו את הזמן והברישו אותם באופן קבוע. זו גם דרך נהדרת לבדוק אותו ולוודא שאין גושים ופצעים למיניהם. קחו בחשבון שחתולים מבוגרים מאוד שמבדים משקל וטונוס שרירים יהיו רגישים יותר למגע לכן השתמשו במברשת עדינה.

 מים ומזון

 • צריכת המזון והמים יכולה להשתנות אצל חתולים מבוגרים. אם הם מתקשים לשמור על משקל תקין, תתייעצו עם הוטרינר לגבי מזון שיעזור בעניין הזה.חלק מהחתולים יעדיפו אוכל בטמפ' פושרת כיוון שאז הארומה חזקה יותר. חלקם יעדיפו אותו רטוב. פשוט תנסו ותתאימו את המזון כך שיהיה לו נח לאכול.

 פעילות גופנית

 • התעמלות היא חלק חשוב בחיים של החתול בכל גיל. גם אם החתול המבוגר שלכם לא מאוד פעיל אתם עדיין יכולים לפתות אותו לפחות לפעילות קצרה. כל תזוזה שתחזיר לו את הניצוץ תורמת, גם אם הוא כבר לא יכול לעשות מה שעשה לפני שנים.

 משטח שיוף ציפורניים

 • גם אם החתול שלכם לא השתמש במשטח שיוף ציפורניים יותר מדי בצעירותו, הוא מאוד יעריך אחד עכשיו. היכולת לשלוף ולנעוץ ציפורניים תוך כדי מתיחת הידיים והגוף תעשה טוב מאוד לשרירים.

 סביבת המחיה של החתול

 • אם החתול שלכם רגל לצאת החוצה, רצוי שתגלו זהירות עכשיו יותר מהרגיל, במיוחד אם הוא לא מתמצא בסביבה כדאי לא להוציא אותו בכלל. גם מערכת החיסון שלו כבר לא חזקה כמו פעם לכן הוא חשוף יותר למחלות.

לסיכום

באופן קבוע בידקו את החתול. לפעמם החומציות של השתן שמטפטף ללא שליטה עלול לפגוע בעור ובפרווה. צואה יכולה להיתפס על פרווה ארוכה והם יצטרכו עזרה בניקיון.

שינויים בקוגניציה או ביכולת הגופנית עלולה להביא לשינוי במערכות היחסים עם בעלי החיים האחרים בבית. תהיו עירניים לכל שינוי כדי שתוכלו לספק סביבה בטוחה. חתול מבוגר לא צריך תוספת של סטרס בשלב הזה של חייו.

יותר מהכל, תהיו סבלנים לגבי פספוסים בהשתנה, הקאות על הרצפה, נפילות או הפלות של חפצים בגלל בעיית ההתמצאות מרחב והרצון להיות הרבה יותר קרובים אליכם. תאהבו ותפיקו את המקסימום מהשנים האלה.

 

צריכים מידע נוסף לגבי החתול שלכם? כנסו לעמוד הבית שלי ותמצאו שם הרבה מאוד טיפים וסיפורים שיעזרו לכם

 

אורלי זכאי || 054-2345620

יעוץ התנהגות חתולים

רפואה סינית לבע"ח

eplace בניית אתרים