fbpx

"אבל אמצתי חתול, לא כלב" – דברים שמאמצי חתולים צריכים לזכור


 אימצת חתול ולא כלב.  מה באמת החתול צריך?

cute-kittens51את המשפט הבא: "אבל אמצתי חתול ולא כלב, בדיוק כי אני כל היום לא בבית.  חשבתי שהוא כבר יסתדר…"
אני שומעת שוב ושוב מלקוחות שמזמינים אותי ליעוץ. הם קיוו שהחתול כבר יסתדר בבית, אבל… אמממ,  משהו השתבש.
כשאמצתם חתול דמיינתם שתהיה לכם מערכת יחסים מופלאה וחיים נהדרים יחד. אז מה השתבש? לצערי אנחנו לרב אלה שמשבשים את הדברים.
אנחנו נוטים לשכוח לקיים את החלק שלנו ב"הסכם" כשהכנסנו ציד הביתה.

אז הנה כמה דברים שכדאי לזכור, כדי שהחתול ואתם תהיו שמחים ומרוצים:

  1. החתול הוא חיה סוציאלית

חתולים נהנים וניזונים מחברה. יש תפיסה מאוד שגויה לגבי חתולים שטוענת שהחתול הוא חיה יחידנית. חתול הוא ציד בודד, זה כן, כיוון שהטרף שלו קטנטן בדרך כלל, אבל חיים יחד עם בעלי חיים אחרים (כולל בני אדם). היכרות עם חתול חדש בבית צריכה להיעשות נכון ובהתחשב בכל הצרכים הפיזיים והמנטלים שלו וכך תרוויחו שותף מקסים.

2. טפלו כמו שצריך בארגז הצרכים

 שימו לב לארגז הצרכים וארגנו אותו בצורה נכונה. לא מדובר במה שנח לכם, אלא כל הסיפור כאן הוא מה הצורך של החתול. סוג הארגז, סוג החול, המיקום, תדירות הניקוי, כל אלה ועוד, הם תנאי למניעת בעיות כמו השתנה ברחבי הבית.

העצה הראשונה שלי היא לנקות את הארגז פעמיים ביום.

המצאות כמו ארוניות לארגז החול, בשמים לחול ועוד, הן המצאות עבור אנשים שמתעצלים לטפל נכון בארגז ופוגעים בחתול. בסופו של דבר חתול עלול להעדיף להתרחק מהם ויאלץ לעשות במקומות שונים בבית.  כל המידע על טיפול נכון בארגז הצרכים ומניעת התפתחות בעיות כאן: החתול עושה פיפי מחוץ לארגז? כדאי לך לקרוא את זה

3. שיוף ציפורניים – התנהגות נורמלית של חתול

 חתולים צריכים לשייף ציפורניים, זו התנהגות הכרחית ולא פריבילגיה לחתול. הרבה אנשים חושבים שזו רק דרך עבור החתול לחדד את הציפורניים ולוקחים אותו לוטרינר לגזור ציפורניים… אבל זה יותר מורכב כמו שאני מסבירה בהרצאות שלי. ספקו משטח או מתקן שיוף ראוי, גדול ויציב – זה הצעד הראשון ללמד את החתול לשייף ציפורניים במקום המיועד לו.

4. סביבת מחיה עשירה לחתול

 הרבה מאוד בעיות התנהגות יכולות להימנע, אם מספקים לחתול סביבה עשירה ומגוונת, שמספקת גירויים משתנים על בסיס יומי. לחתולים יש חושים חדים מאוד, הם ציידים מטבעם והם זקוקים לסביבה עשירה, שמספקת אפשרויות למשחק עצמאי, משחק אינטראקטיבי, חיפוש, מקומות טיפוס גבוהים, מקומות נוחים ושקטים ועוד. חתולים שישנים כל היום, משם עוברים לאכול וחוזרים חזרה לישון, הם חתולים משועממים. השעמום עלול להתפתח לתסכול ומכאן הדרך להתפתחות בעיות התנהגות די קצרה.

5. כל התנהגות של החתול משרתת מטרה

 כל מה שהחתול עושה משרת מטרה, אחרת הוא לא היה עושה את זה. חתולים לא מתנהגים בצורה מסוימת כדי לעשות דווקא או לעצבן . החתול לא יושב לו בלילה וחושב איך להציק לכם. אם התנהגות מסוימת מפריעה לכם, תנסו להבין מה הסיבה שהחתול מרגיש צורך להתנהג כך ואז תספקו פתרון לאותו חוסר או בעיה. תסתכלו על ההתנהגות מנקודת מבטו של החתול ותספקו לו פתרון. ככל שתכירו את החתול כבעל חיים, כולל צרכים גנטיים וכד', כך תוכלו לספק לחתול האהוב שלכם את התנאים המתאימים וליהנות יחד.

6. מעקב וטרינרי

 אל תסיקו מיד שהבעיה היא התנהגותית. רצוי תמיד לשלול ראשית בעיה בריאותית אצל וטרינר. חלק מהבעיות ההתנהגותית הן על רקע של בעיות בריאותיות. השתנה מחוץ לארגז למשל, יכולה להתפתח על רקע של כאבים במפרקים וקושי להיכנס לארגז, תוקפנות יכולה להתפתח על רקע של כאבי בטן קשים וכד'.

7. תהיו עקביים

 ודאו שאתם עקביים במסרים שלכם ושכל בני המשפחה פועלים באותה דרך. הבעיה הגדולה בתהליך טיפול בבעיית התנהגות היא שהבעלים מפסיקים את התהליך. כשרוצים ללמד חתול או כל בעל חיים אחר, התנהגות חדשה או להיפטר בדפוס התנהגות בעייתי, צריך כמה דברים וביניהם, לגייס את כל האהבה והסבלנות שלכם אל החתול ולעשות תהליך לימוד נכון.  הבשורה הטובה היא שאפשר ללמד בכל גיל:)

8תתייחסו למה שהחתול מנסה להגיד לכם

 תהיו ערים לשפת הגוף של החתול ותכבדו את הבקשות שלו. יש סימנים שהחתול נותן כשהוא רוצה לשכב בשקט מבלי ליטופים ואם תכירו אותם ותכבדו אותם, הוא יבטח בכם הרבה יותר. חתולים הם מאסטרים בתקשורת והם משתמשים בגוף שלהם כדי שאחרים יבינו אם הם במצב רוח לפריקת אנרגיות, מצב רוח לליטופים או מצב רוח לתעזבו אותי לנפשי כרגע.

9החתול שמן

 לא, חתול שמן זה לא מתוק ומקסים, זה מסכן את בריאותו ועלול להוביל לארטריטיס, מחלות לב, סכרת ועוד.  אני רואה אותם בבתים רבים שמזמינים אותי לייעץ. הוטרינר שלכם יכול להנחות אתכם לגבי התזונה והכמויות, יחד עם זה, יש לזכור שיותר פעילות גופנית בבית חשובה ביותר.

10.  שחקו עם החתול 

 שחקו עם החתול שלכם כל יום. חתולים הם צייד לכן הם זקוקים לתנועה ומרדפים. בין אם החתול שלכם צעיר ופעלתן ובין אם הוא מבוגר, הוא יפיק תועלת רבה ממשחק ותנועה. תתאימו את הפעילות והמשחקים למצבו הפיזי ורפואי של החתול. משחק אינטראקטיבי הוא מצוין לשניכם, הוא יחזק את הקשר ביניכם, ירגיע פחדים, יפתח יכולת חברות טובה וזה פשוט כיף.

מעוניינים לפתור את הבעיה? התקשרו לתיאום פגישת יעוץ: 054-2345620 או שלחו מייל:  orly.zakay@gmail.com

 

eplace בניית אתרים