fbpx

החתול שלי מיילל – מה זה אומר?


החתול מיילל?  מיאו הוא אומר ?!

היללה היא כלי תקשורת של החתול בעיקר איתנו.

  חתולים מתקשרים עם בני אדם בהרבה מאוד דרכים, אבל מכיוון שאנחנו מתקשרים מילולית בין בני אדם, הדרך כמעט היחידה, שמושכת את תשומת הלב שלנו אל החתול היא היללות. כמובן שהם מייצרים מגוון רחב של קולות שהולך ומתפתח ככל שאנחנו חיים יחד, כמו נהמה, גרגור עצבני וכו' 

יללת חתול – יש משמעויות רבות

למיאו יכולות להיות הרבה משמעויות ולפעמים זה די קשה לתרגם ולהבין מה החתול מבקש, יחד עם זה, הרבה הורים הפכו למומחים לתרגום החתול שלהם, הם יודעים להגיד אם המיאו הספציפי הזה מבקש אוכל, משחק, ליטופים או לעזוב אותו לנפשו.

המיאו לרב מופנה אלינו

 

בתקשורת בין חתולים, חתולים בוגרים כמעט לא מייללים. גורים מייללים יותר במטרה להגיד שהם צריכים משהו או שהם בצרה ולרב מייללים לאמא שלהם ולא לחתולים אחרים.

חתולים בוגרים מייללים רק אם שפת הגוף לא מספיקה להעביר את המסר. קולות  שחתולים בוגרים משמיעים יותר מתקשרים למצבים של היתקלויות לא נעימות ויכללו נהמות וגרגורים.

 

המיאו הוא כלי תקשורת של החתול בעיקר איתנו בני האדם. חתולים הם חיה מאוד חכמה וכשהם מבינים שיללה משיגה תוצאה רצויה הם ימשיכו עם זה. מעבר לזה, מכיוון שאנחנו מאוד ווקאלים, אנחנו נוטים להגיב טוב יותר לשיטה הזו מאשר לשפת הגוף. מה שמוכח לדוגמא שוב ושוב כשאנשים נשרטים או ננשכים כי הם לא התייחסו לשפת הגוף של החתול שלהם.

 

גזעי חתולים יללנים במיוחד

הסיאמים וכל הגזעים שהתפתחו מהסיאמים, נוטים להיות יותר ווקאלים מחתולים אחרים. חשוב שתשימו לב לשינויים בעוצמת היללה ובתדירות שלה כסימן לבעיות בריאותיות או נפשיות.

 

מיאו כאיתות לבעיות בריאות

 אם החתול שלכם מיילל לאחרונה יותר מהרגיל, יכול להיות שיש בעיה בריאותית או נפשית. באופן כללי חתולים לא יראו שום סימן לבעיה עד שהיא במצב מתקדם. חתולים מבוגרים, במיוחד אלה שחווים בעיות קוגניטיביות יכולים ליילל יותר, אולי אפילו בלילות כשהבית חשוך ושקט. הדברים האלה מצריכים בדיקה וטרינרית.

וטרינר יוכל לשלול בעיות רפואיות שעלולות לגרום לו כאב.

בכל מקרה חשוב שתשימו לב גם לסימנים אחרים כמו שינויים בתיאבון או בכמויות השתיה, שינוי בצרכים ועוד.

 

יללות כהבעת צורך או מצוקה

אולי תגלו שהיללות של החתול שלכם קשורות יותר לצורך או חוסר כל שהוא. חתולים לומדים מגיל מאוד צעיר שקול משיג תשומת לב. השאלה היא מה בדיוק הוא רוצה כשהוא מבקש שתשימו לב אליו רגע – וזו השאלה החשובה! אולי מגע, אולי פעילות פיזית, אולי פעילות מנטלית ואולי אוכל.
בדרך כלל, חתול או כל בעל חיים אחר, שצמא לתשומת לב, עשוי לבקש אותה בכל שעה ביום או בלילה. חשוב לדעת שלצעוק עליו או להשפריץ עליו מים ממש לא ישיגו את התוצאה הרצויה, לא מבחינתכם ולא מבחינתו.

אם אתם בטוחים שהחתול שלכם מיילל מתוך צורך, כדאי לעשות שני דברים, לספק לו באופן קבוע את הצורך או החוסר שהוא מבקש מאיתנו ורק אחרי שתעשו את זה, תוכלו גם לא להתייחס כאשר הוא מיילל, אלא לחזק אותו כאשר הוא שקט כדי שילמד את הדרך הרצויה. רק כך זה יפתר, כי אין קיצורי דרך עם בעלי חיים.
הקושי הוא להבין מה הוא באמת צריך ואת זה לפעמים דאי לעשות יחד איתי כדי לתת מענה מדויק.

 

יללה שנובעת מתוך חרדה או אבל

אם היה שינוי פתאומי בבית ובחיי החתול, כמו מעבר דירה, כניסה של אדם חדש או בעל חיים הביתה, זה עלול לייצר סטרס שיחמיר את היללות. באותה מידה אובדן של אדם או בעל חיים יגרמו לסטרס ויללות.

כדי לעזור לחתול שלכם להתמודד עם החרדה או האבל, חשוב שתספקו לו המון תשומת לב חיובית ומחזקת.

 

שעמום עלול לגרום גם ליללות מוגזמות

שעמום הוא מצב מאוד מוכר לצערנו לחתולי בית! מכיוון שאין לו יותר מדי אפשרויות לפעילות גופנית או לפעילות מנטלית מהסוג שציידים צריכים. חתולים שסגורים בבית הופכים לעתים למתוסכלים והתסכול יתבטא ביללנות. הדרכים לטפל בבעיה היא לארגן סביבת מחיה מגוונת מאוד, מלאה במשחקים מתחלפים ומעניינים, מקומות לטיפוס ותצפית, בילוי זמן רב משותף, השארת חטיפים ברחבי הבית והרשימה ארוכה…

אם הוא מעיר אתכם בלילה כדי לשחק איתו, תקפידו לספק לו את כל הצרכים הפיזיים והמנטלים, באופן קבוע ולשחק איתו גם בערב.
תוכלו גם להשאיר קונג מלא באוכל טעים, כדי שתהיה לו תעסוקה נוספת כשאתם הולכים לישון.

רצוי גם לעקר ולסרס את החתול/ה כיוון שזה יקל את התסכול.

 

פגיעה קוגניטיבית

פגיעה שניתן לראות בעיקר אצל חתולים מבוגרים, שדומה מאוד לאלצהיימר אצל בני אדם. היללות הן ביטוי לדיס אוריינטציה ופחד.

אם הוטרינר אבחן את הבעיה, כדאי להתייחס לזה ברמת הסביבה כמו לחתול משועמם, כלומר ספקו לו כמה שיותר תשומת לב, ענין ותעסוקה כך שיפחיתו משמעותית את הפעילות שלו והיללות בלילה.

לסיכום, חשוב לדעת שאם החתול מיילל, הוא מנסה להגיד משהו וכדאי לנו לבדוק מה גורם לו ליילל.
מה חסר בתנאי המחיה שלו שגורם לו לילל. זה יכול להיות סדר יום משעמם, ארגז לא מטופל כמו שצריך, מזון לא מתאים, מחסור במקומות גבוהים לתצפית, בעיה בריאותית ועוד…

חפשו את הגורם ואל תתעלמו ממנו, כי אז אתם הופכים את החתול למתוסכל והדרך משם לפתח בעיות התנהגות נוספות קצרה מאוד.

 

צריכים מידע נוסף בקשר לחתול המיילל שלכם או בעיות התנהגות אחרות?

צרו איתי קשר לטלפון: 054-2345620 או השאירו כאן הודעה ואחזור אליכם

 

אורלי זכאי 

 

eplace בניית אתרים